Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Rezonans magnetyczny w Lublinie – kompleksowa diagnostyka

16 grudnia, 2024 Rezonans magnetyczny w Lublinie


Stany zapalne czasem są ciężkie do wykrycia bez badań. Człowiek czasem nie jest tego świadomy, że z jego organizmem zaczyna się coś dziać. Dopiero mocne dolegliwości powodują, że wiele osób decyduje się na wizytę u lekarza. Ten może zdecydować o tym, aby został wykonany rezonans magnetyczny – kompleksowe badanie diagnostyczne.

Obraz ciała od wewnątrz

Wśród najpopularniejszych badań, jeżeli chodzi o diagnostykę, znajduje się RTG i USG. Aczkolwiek, te badania nie zawsze pozwalają stwierdzić, co tak naprawdę dzieje się z ciałem człowieka. Może się więc okazać, że konieczne będzie wykonanie MRI, czyli rezonansu magnetycznego w Lublinie, dzięki czemu będzie można uzyskać jeszcze dokładniejszy obraz ciała człowieka od wewnątrz. Rezonans daje taką możliwość, pokazując stany zapalne w całym ciele lub w wybranych częściach – wszystko uzależnione jest od zaleceń lekarza. Warto wiedzieć, że nie trzeba czekać w długich kolejkach na to badanie. Istnieje możliwość skorzystania z usług specjalnych placówek, np. Rezonika (https://rezonika.pl/), gdzie zawsze można liczyć na dogodne terminy. Nie można bowiem zapomnieć, że im szybciej zostanie wykonane badanie, tym lepiej dla pacjenta, ponieważ lekarz szybciej będzie w stanie postawić diagnozę.

Kiedy trzeba będzie wykonać rezonans magnetyczny?

O tym, czy MRI będzie potrzebne, decyduje lekarz rodziny lub specjalista. Pacjent może poprosić o wykonanie takiego badania, jeżeli przeczuwa, że coś jest nie tak. Wśród wskazań do wykonania rezonansu można wymienić:

  • schorzenia kręgosłupa, które wynikać mogą być konsekwencją urazów lub pojawiających się zwyrodnień;

  • urazy i choroby mięśni i układu kostnego;

  • schorzenia związane z układem nerwowym, np. choroba Alzheimera, wady rozwojowe, stwardnienie rozsiane;

  • nowotwory i przerzuty;

  • choroby układu krwionośnego i choroby serca.

Dzięki MRI będzie można zauważyć wszystkie zmiany w obrębie układu szkieletowego czy mięśniowego. Lekarz może zdecydować o wykonaniu badania miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, kości i stawów. Jeżeli jednak będzie taka konieczność zostanie wykonany rezonans całego ciała, co też umożliwi postawienie kompleksowej diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, więc nie trzeba się go obawiać. Jedynie o czym można poinformować lekarza przed rezonansem, to o lęku przed przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie podanie znieczulenia.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Przygotowując się do MRI należy pamiętać o tym, aby zapoznać się ze wszystkimi wskazaniami. Ostatni posiłek należy spożyć maksymalnie na cztery godziny przed. Jeżeli pacjent będzie miał podawane znieczulenie, należy zachować przerwę sześciogodzinną – również jeżeli chodzi o spożywanie napojów. Ważne jest to, aby mieć przy sobie dowód osobisty. W domu należy pozostawić wszystkie metalowe przedmioty, m.in. obrączkę, łańcuszki itd. Samo ubranie również nie może posiadać żadnych metalowych elementów, w tym guzików, suwaków. Panie nie mogą wykonywać żadnego makijażu. Ważne jest również to, aby nie nakładać pianki do włosów, żelu, ponieważ i w nich mogą znajdować się drobinki metali, mogące negatywnie wpływać na badanie. Może się również okazać, że zakazuje się używania na ten czas lakieru do paznokci. Wydawać się to może dziwne, ale w końcu chodzi tu o pełny obraz ciała człowieka, dlatego lepiej dopasować się do takich wytycznych. Długość rezonansu uzależniona jest od tego, jakie dokładnie fragmenty ciała będą prześwietlane i ile ich będzie.

Artykuł sponsorowany

Redakcja happyfeet.pl

Redakcja happyfeet.pl to grupa pasjonatów z zakresu mody, urody, butów. W naszych artykułach znajdziesz wiele przydatnych informacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rezonans magnetyczny w Lublinie
Western blotting
Co na nieprzyjemny zapach z ust? Skuteczne metody na świeży oddech

Jesteś zainteresowany reklamą?